TravelissimaS

Juhtúrós galuska, a szlovákok nemzeti étele – egy kis extrával

Nemrégiben a szlovák hegyekben, a Magas-Tátrában jártunk és az estéinket egy kolibában (tipikus szlovák étteremben) töltöttük. Természetesen nem hagyhattuk ki, hogy itt is megkóstoljuk a szlovákok nemzeti ételét, a juhtúrós galuskát (bryndzové halušky). Felvidékiként persze már rengeteg helyen fogyasztottam Szlovákiában és többször készítettem a saját konyhámban is. A háziból viszont eddig valamit mindig hiányoltam, most azonban úgy érzem, hogy végre sikerült igazán tökélyre fejlesztenem a saját szájunk íze szerint – tehát egy-két kis csavarral. Lássuk hát az én picikét “magyarosított” (ezért pislog a hozzávalók közt a tejföl) változatomat. Remélem, hogy senki nem fog emiatt megkövezni 🙂 

 

Hozzávalók:
  • 0,6 kg krumpli

  • 1 db közepes méretű tojás

  • kb. 25 dkg liszt

  • 3 ek. olaj

  • 125 g juhtúró (bryndza)

  • 3 ek. tejföl

  • 300 g szalonna

  • Só, bors ízlés szerint


Elkészítés:

Egy nagyobb lábasban sós vizet forralunk, amihez 2 evőkanál olajat adunk. Amíg a víz felforr, elkészítjük a szalonnát és a galuska – vagy ha úgy tetszik nokedli – tésztáját.

A szalonnát apróra kockázzuk és serpenyőben nagyon lassú tűzön megpirítjuk.

Az eredeti recept szerint a krumplit meghámozzuk és nyersen lereszeljük. Így tettem én is a múltban. Azonban most pucolás után nyersen aprítógépben szinte pépesre aprítottam, így sokkal egyszerűbb volt vele dolgozni. Mostantól én tuti a gép használatára esküszök. A szinte pépes krumpliból kinyomkodjuk a nagyja nedvességet és egy nagyobb tálba rakjuk. Ízlés szerint borsozzuk és bátran sózzuk, hiszen a burgonya elég sok sót magába szív. Hozzáadunk 1 tojást, 1 evőkanál olajat és a lisztet. A liszt pontos fajtáját és mennyiségét azért nem határoztam meg, mivel szinte bármilyet lehet használni, de azt ne felejtsük el, hogy mindegyik másképp viselkedik. Én most sima búzalisztet kevertem zabpehely liszttel, de már teljes kiőrlésűvel is dolgoztam. A lényeg, hogy annyi lisztet adjunk hozzá, hogy egy lágyabb állagú, picit nyúlós, ragadós, homogén tésztát kapjunk, kb. mint a klasszikus nokedli esetében. A hozzávalókat jól dolgozzuk össze.

Amikor a vizünk felforr, fogunk egy nokedliszaggatót és a tésztánkat a forró vízbe szaggatjuk. Nokedliszaggató hiányában egy fadeszkáról késsel vagy kanállal apró tésztadarabokat pottyantunk a vízbe (ez természetesen tovább fog tartani). Megvárjuk, amíg a kis galuskáink a víz felszínére törnek és még kb. 5-7 percig főzzük őket, majd egy szűrő segítségével kiemeljük a kész galuskát és lecsepegtetjük róla a felesleges vizet. Én át szoktam öblíteni folyó langyos víz alatt is, hogy ne ragadjanak a szemek össze, majd egy jénaiban szépen lefedem. 

Az eredeti recept alapján a galuskát egy tálban csak össze kell keverni a juhtúróval. Viszont lehet lazítani a juhtúrón egy kis tejföllel, mégpedig úgy, hogy a a juhtúróba 2 evőkanállal keverünk, majd ebbe a masszába forgatjuk bele a kész nokedlit.

Tálaláskor még megbolondíthatjuk egy kis extra tejföllel (nem tudom meghazudtolni magyar mivoltamat) és tetejét a pirított szalonnával szórjuk meg.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.